צריך לדעת איך להיפרד... / כוחה של תפילה


צריך לדעת איך להיפרד... וכוחה של תפילה

הרב יוני דון-יחייא – רב משיב באגף קדושת החיים של מכון פוע"ה


"אֵשׁ תָּמִיד תּוּקַד עַל הַמִּזְבֵּחַ לֹא תִכְבֶּה" (ויקרא ו, ו). הנשמה משולה לאש-תמיד שמחייה את האדם ועלינו לסייע לחולה שלא יכבה נרו. עם זאת, חלק בלתי נפרד מחיינו הוא הלידה וגם הפטירה. פעמים רבות כשאדם מתקרב לרגע פטירתו מן העולם, קרוביו נמצאים במצב רגשי טעון מאוד ואינם יודעים את נפשם, חשים חסרי אונים ומבולבלים. 

במוקד 'קדושת החיים' אנו תומכים משמעותית בכל משפחה לפי המצב האישי המיוחד שבו הם נתונים. אגע בכמה שאלות שנשאלתי.

האם מעבר לתהילים יש תפילות מיוחדות שאומרים ליד החולה?

כן, יש תפילות שונות שנהגו לאומרם ליד חולה קשה. בתפילות אלה יש קבלת עול מלכות שמיים –'שמע ישראל', 'ה' הוא האלוקים'. שבח והודיה, למשל 'נשמת כל חי' ו'אדון עולם'. ובקשת שמירה, כמו פרשת הקטורת, 'יושב בסתר' ועוד. כל אחד ואחת יכולים לומר תפילות אלה. ומרגע שנראה שמצבו של החולה הולך ומתדרדר ניתן לאומרם.

לקראת הסוף ישנה חשיבות מרובה גם לחזרה בתשובה של החולה, כמו שאומרים ביום כיפור. ניתן לקבל ממני או מהמוקד שלנו את נוסח התפילות. וכן הדרכות נוספות לגוסס.

משפחות רבות שליויתי לימדו אותי כמה גדול כוחה של התפילה כאן, בעולמנו, ולא רק בפעולתה של התפילה במרומים. הם סיפרו כמה התפילות היו להם משמעותיות ברגעים שלא היה להם שום דבר אחר לעשות. איך הם הרגישו שהתפילות היו הדרך שלהם לעזור לקרוב שלהם. וגם הם בעצמם קיבלו כוח מהאמונה שהקב"ה מנהל בחוכמתו את המצב.

איזה דבר טוב אוכל לעשות במצבי המורכב?

לשאלה כזו של חולה יכולות להיות כמה תשובות שמתאימות לו. עצה טובה היא למחול ולבקש מחילה, ובכך להתנקות מטינה וחשבונאות. כמו ביום כיפור, הצעתי לחולה שיאמר שהוא מוחל לכל מי שפגע בו בכל דרך שהיא. ושיבקש מחילה ממי שפגע בו (חכמת אדם קנא, יא).

האם תמיד יש להתפלל על חולה שיבריא?

לעיתים מחפשים את המילים המתאימות לתפילה, בפרט בשלבים האחרונים ממש לחיים וכשיש סבל. לקרובים לא נראה שייך להתפלל ל'רפואה שלמה'.

נראה שבמצב מורכב כזה נכון להתפלל שהקב"ה יעזור שיהיה לו טוב (שו"ת תשובות והנהגות ב, תשלח). והקב"ה יחליט מהו הטוב בשבילו בעת הזאת.

בשורות טובות, בריאות ושמחה!

לקבלת נוסח התפילות ולכל שאלה - yonidon11@gmail.com

  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה